OUT OF SYSTEM RESOURCES Hatası

Bazı büyük projelerde sonlu elemanlarla hesap yapılması durumunda OUT OF SYSTEM RESOURCES hatası alınabilmektedir.

Çözüm Önerileri:

1-Döşemelerin sistem rijitliğine dahil edilmesi, ve döeşemelerden duvarlara yük aktarımının kabuk sonlu elemanlarla yapılması, döşeme mesh sayısının sıkı olması ihtiyaç duyulan RAM miktarını artırır.

2-Programın 32 Bit Sürümünü Kullanıyorsanız 64 Bit Sürümü Kullanmanız Problemi Çözebilecektir.  Kurulum detay bilgileri için burayı tıklayınız 

Açıklama:32 Bit programlar için Windows programa max 1 GB civarında RAM tahsis etmektedir. Sonlu eleman çözümünde sistem rijitlik matrisinin büyüklüğünden ve çözüm için kullanılan hızlandırıcı yöntemlerin ilave RAM kullanmasından dolayı yetersizlik oluşabilmektedir. RAM yeterli gelmezse  32 Bit program tarafımızdan hazırlanan 64 Bit denklem çözücü programla analizi sürdürmeyi dener. Ancak bazı durumlarda Sistem sonlu eleman modelinin StatiCAD tarafından hazırlanışında matris çözüm aşamasına gelemeden de OUT OF SYSTEM RESOURCES hatası alınabilmektedir. 

Programın 64 Bit Sürümünde Bilgisayarın mümkün tüm RAMi StatiCAD e tahsis edilebileceğinden OUT OF SYSTEM RESOURCES hata oluşma ihtimali daha düşüktür.

3-64 Bit Sürümle Çözüm Yaptığınız Halde analiz esnasında OUT OF SYSTEM RESOURCES hatasını almaya devam ediyorsanız Bilgisayarınızdaki RAM miktarını kontrol ediniz. 8GB ve fazlası RAM proje büyüklüğüne göre yeterli gelmesi gerekir. Analiz esnasında  çalışan fazla RAM kullanan program varsa kapatmak bir çözüm olabilir. Bilgisayarınızın RAM kapasitesi düşükse ilave RAM satın alıp bilgisayarcıya taktırabilirsiniz. Bilgisayara RAM ilave edildiğinde formatlanması gerekmez. Aynı bilgisayarı daha yüksek performansla kullanabilirsiniz.

4-Bilgisayardaki RAM i artırmak istemezseniz projenin daha az RAM kullanılarak çözülmesini aşağıdaki yöntemler ile sağlayabilirsiniz

a) Seçenek işaretlendiğinde daha hızlı ve daha az RAM kullanılarak analiz yapılır. Döşemeden duvarlara aktarılan düşey gerilme dağılımlarında bir miktar değişiklik olur

b)

5-StatiCAD programını istediğiniz sayıda bilgisayara kurabildiğinizden RAM kapasitesi yüksek bir bilgisayarda 64 Bit Sürümü Yükleyip analiz yapabilirsiniz.

6-StatiCAD V.6.0.8.5 sürümünden itibaren program RAM kullanımı yaklaşık %50, analiz süresi de yaklaşık %80 azaltılmıştır. Son sürümü bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz (Versiyon 6 öncesi sürümleri kullanıcılar için upgrade ücreti ödenmesi gerekir). 

7-Son sürümü kullanıyor olmanıza rağmen çözüme kavuşturamazsanız projenizi (Son uzantısı sy3 olan dosyayı) bize mail olarak gönderirseniz hesap raporunu alıp dönüş sağlayabiliriz

 

Makale Detayları

Makale Kodu :
64
Ekleme Tarihi:
2021-09-10 00:51:33
Görüntüleme :
201
Oylama (Oylar):
(1)