Dosya Kayıt/Okuma Problemleri

1-Programda mevcut bir dosyayı açmak için önce programı çalıştırıp içinden dosya aç komutu ile mevcut projenizi açmanız gerekmektedir. Programınız açılmıyorsa dongleı taktığınızdan emin olun ve https://www.staticad.com/destek/knowledgebase.php?category=6 linkindeki kurulum adımlarını kontrol edin. Kurmamışsanız kilit dosyalarını kurun

2- Eğer 64 bit sürüm programda sağlayıcı bulunamadı hatası alıyorsanız https://www.staticad.com/destek/knowledgebase.php?article=44 linkindeki 3. adımı uygulayın.

3- Eğer kayıt yaptığınız dosyayı tekrar açamıyorsanız veya eksik açılıyorsa buradaki işlem adımlarını uygulayabilirsiniz. 

StatiCAD bir dosyayı kaydettiğiniz zaman toplam 3 dosya oluşturur. Bunlardan son dosya uzantısı sy3 olan asıl dosya son dosya uzantısı sy4 veya syg olan yedek dosyalardır. Ayrıca programda modelleme yaparken çalıştığınız bilgisayara yaptığınız her önemli işlem adımını C:\StatiCAD\ Program sürümü\gerial klasörüne (undo /redo işelmleri için) sy4 uzantılı yedek data dosyası şeklinde kaydeder.

a) *.sy4 uzantılı dosyayı açmak için dosya aç iletişim kutusunda dosya türünü yedek data dosyasına çevirerek aynı isimli dosyayı açarak datayı kurtarmayı deneyebilirsiniz. sy4 uzantılı dosyada sy3 uzantılı dosya gibi tüm projeyi eksiksiz kayıt eder ve açar.

b) Datayı yedekten kurtarmanın bir diğer yolu versiyon 1-2 data dosyası olarak açmaktır. Programın kayıt ettiği son uzantısı *.syg olan dosyanın uzantısını syp olarak değiştirin. Ve Dosya aç iletişim kutusunda dosya türünü versiyon 1-2 data dosyasına çevirerek syp uzantılı dosyayı açabilirsiniz. syg ve syp uzantılı dosyalarda TBDY2018 parametreleri ve bazı program seçimleri kayıt edilip okunmaz. Bu nedenle dosya açıldıktan sonra obje özelikleri ve proje genel ayarları kontrol edilmeli gerekenler değiştirilmelidir. 

c)Eğer datası bozulan proje son çalıştığınız proje ise anaekranda dosya menüsünün altında son projeyi kurtar seçeneği son çalıştığınız projeyi otomatik olarak geri getirir. Eğer açılan dosyada hata mesajı veya hata varsa son projeyi kurtar komutunu kullandıktan sonra undo düğmesine çok sayıda basarak projenin önceki işlem adımlarına (veya redo ile sonraki adımlara) gidip uygun adımda projenizi farklı kaydet yapabilirsiniz.

d) Eğer datası bozulan proje son proje değil ama modellemeyi yaptığınız bilgisayarda ilgili proje için çalıştığınız zamanı biliyorsanız Programın kaydettiği yedek dosyaları C:\StatiCAD\+[program versiyon tipi]+\Gerial klasörü içindedir.) 

İlgili klasörde kurtarılacak proje için çalıştığınız son zamandaki dosya numarası ile projenizi kurtarmak için dosya menüsünden Dosya Nosu ile proje kurtar seçeneği ile dosya nosunu vererek projeyi kurtarabilir gerekiyorsa undo/redo komutları ile projenizin farklı anlardaki durumuna ulaşabilirsiniz

e) Ya da dosya aç iletişim kutusundan dosya türünü yedek data dosyası yapıp C:\StatiCAD içindeki çalıştığınız sürümün klasöründeki gerial klasörü içine girerek tarih saati eşleşen dosyayı açmayı deneyebilirsiniz

 

Makale Detayları

Makale Kodu :
68
Ekleme Tarihi:
2022-03-30 01:43:10
Görüntüleme :
1.010
Oylama (Oylar):
(0)

Benzer Makaleler